• Úvod
  • Blog
  • Aktuality 2017
  • Holešovský zámek hostil německo-bělorusko-britskou kapelu Almanac. Natáčela zde svůj nový videoklip

Holešovský zámek hostil německo-bělorusko-britskou kapelu Almanac. Natáčela zde svůj nový videoklip

  • Aktuality 2017

29. září měl světovou premiéru nový videoklip německo-bělorusko-britské formace pohybující se bravurně v žánrech symfonického a power metalu ALMANAC. Členové skupiny Victor Smolski, Jeannette Marchewka, Andy B. Franck a David Readman si v klipu osobně zahráli hlavní role po boku české šermířské legendy Pavla Plcha ze skupiny Kadeti. Režie se ujal Marek Dobeš (režie Choking Hazard, scénář Kajínek), který má za sebou na poli mezinárodního hard & heavy takové projekty jako záznam živého koncertu ex zpěváka Iron Maiden (Blaze Bayley – Live in Prague) nebo titulní videoklip skupiny RAGE (k desce 21), na domácím poli pak především videoklip k padesátinám skupiny Olympic (My už jiný nebudem). Projekt se na doporučení filmové kanceláře ZLÍN FILM OFFICE realizoval z velké části na zámku v Holešově. Ve videoklipu si zahrál i místní kočí Karel Loučka.

ALMANACLosing-My-Mindphoto-ALMANAC1
ALMANACLosing-My-Mindphoto-ALMANAC2
ALMANACLosing-My-Mindphoto-ALMANAC3
ALMANACLosing-My-Mindphoto-ALMANAC4
ALMANACLosing-My-Mindphoto-Lukas-Vejbora1
ALMANACLosing-My-Mindphoto-Lukas-Vejbora2
ALMANACLosing-My-Mindphoto-Lukas-Vejbora3
ALMANACLosing-My-Mindphoto-Lukas-Vejbora4
ALMANACLosing-My-Mindstill7
ALMANACLosing-My-Mindstill8


Natáčení videoklipu na zámku Holešov | Zdroj: Alfedus, spol. s r. o.

„Když jsme se domlouvali, že budeme natáčet náš nový videoklip na nějakém moravském zámku, neměl jsem tušení, že budeme mít k dispozici celý aktuálně zrekonstruovaný areál obrovského barokního sídla včetně jeho unikátního parku ve francouzském stylu. Pro každou skupinu je důležitá velikost pódia a tady jsem zůstal stát v údivu. Mohli jsme si vybrat jakoukoli z desítek místností a upravit si ji podle svých potřeb. Začali jsme natáčet brzy ráno a končili hluboko po půlnoci. Ale výsledkem je víc krátký film, než videoklip a to vše díky opravdové filmové lokaci zámku Holešov,“ říká hudební skladatel a lídr skupiny ALMANAC Victor Smolski.

Scenárista a režisér Marek Dobeš doplňuje: „Nejtěžší na celém našem moravském dobrodružství bylo skloubit scény, které jsme chtěli natáčet na zámku se scénami v pražských ateliérech Three Brothers Production. Zatímco v prostorách zámku se odehrává příběh nevěry a soudu, samotný šermířský souboj jsme kvůli jeho fyzické i realizační náročnosti inscenovali ve filmovém studiu pražských Hlubočep. Aby jakýkoli boj s chladnými zbraněmi filmově vynikl, nesmí se podcenit příprava choreografie. Neexistuje, že přijdete na plac a začnete hned natáčet. Navíc jsme zvolili ultraširoký formát obrazu, kterým chceme evokovat staré francouzské šermírny. Tím spíš musel kameraman Martin Vejbora úzce spolupracovat s duelanty a vybrat spolu s nimi odpovídající studiové prostory.“

Podle Marka Dobeše je vždy dobré poznat členy skupiny co nejlépe ještě před samotným natáčením. "S Victorem spolupracuji už od doby, kdy se podílel na tvorbě skupiny RAGE. Natáčeli jsme spolu jejich videoklip s názvem 21, kterým se bez nadsázky vrátili zpět do první klipové ligy. A později jsem dostal na starost představit ALMANAC krátkým promo dokumentem pořízeným v průběhu jednoho z jejich prvních zahraničních koncertů. Tehdy jsem se měl možnost seznámit i s ostatními členy skupiny. Už tehdy mi došlo, že jde o osobnosti, které mohu ve videoklipu ukázat nejen jako muzikanty, ale i jako herce. To není tak obvyklé, jak by se zdálo. Dramatickou roli nezvládne odehrát každý a kdykoli stavíte na členech skupiny děj klipu, riskujete. Jsem rád, že jsem se rozhodl tuto hozenou rukavici zvednout. Všichni čtyři se pro kameru narodili,“ uvádí Dobeš.

Představitel hlavní role zrazeného manžela a choreograf šermířských scén Pavel Plch s přijetím spolupráce na tomto projektu neváhal: „Zvednout hozenou rukavici s visačkou ALMANAC byla otázka krátkého rozmýšlení, znám práci režiséra a hudba skupiny je mi blízká. Samozřejmě na vlastní kůži vím z minulosti, že každé natáčení šermířských scén má svá specifika. Za tu dobu, co se věnuji choreografii i výkonnému šermu jsem se věnoval nejrůznějším typům natáčení. Ať už jde o výstupy továrny jménem Hollywood: Narnie, Příběh rytíře, Mlhy Avalonu nebo jde naopak o evropskou pohádkovou tvorbu: Fantaghiro, Ať žijí rytíři, Zkřížené a další meče, Korunní princ či historické dokumenty: Barbarské tažení Evropou, Jean d´Arc. Měl jsem v minulosti možnost spolupracovat i na videoklipech jako byl ten pro Nightwish – Sleeping Sun. Zkušenosti z těchto projektů jsme v klipu pro ALMANAC s kolegou šermířem Honzou Špičkou měli možnost do posledního výpadu zúročit. Jestli mne něco překvapilo, pak šlo snad jen o rozhodnutí kameramana točit duel na anamorfická skla, čemuž jsme se museli přizpůsobit celou koncepcí souboje. Výsledek ovšem za tu práci rozhodně stojí, klip patří do top tenu projektů, kterým jsem mohl jako choreograf pomoci na svět. Možná i do top five, vzhledem k tomu, že se mi díky důraznému bojovému nasazení v ruce rozpadl pouze jeden jediný rapír.“

REŽISÉR MAREK DOBEŠ O MORAVSKÉ ČÁSTI NATÁČENÍ:

"Holešov. Město a zámek téhož jména. A také milník světového vývoje žánru, kterému se říká heavy metal. Zde natáčela skupina ALMANAC videoklip na podporu svého v pořadí druhého alba „Kingslayer“. Zde se střetly siločáry osudu v takovém stylu, jakým vládne pouze prozřetelnost. A opět se jednou potvrdilo, že náhody neexistují. Pouze slovy Carla Gustava Junga došlo k absolutnímu naplnění synchronicity.

Protože jak jinak interpretovat události, které se odehrají v tomto pořadí:

1. Obdržíte zakázku natočit videoklip na budoucí titulní skladbu nového alba.

2. Napíšete scénář videoklipu, který pojednává o justiční vraždě manžela hlavní hrdinky příběhu.

3. Zjistíte, že album se bude jmenovat „Kingslayer“ a na obalu bude vyvedena královna vraždící panovníka, takže idea klipu a vizuál desky do sebe skvěle zapadají.

4. Pro natáčení si vyberete místo, která nese tragiku ve svém DNA – poslední dědička zámku, hraběnka Barbora Wrbnová se snažila svého milovaného, ale předčasně zemřelého manžela, vyvolat na spiritistických seancích. Což se jí stalo osudným, protože komunistická moc její snahu využila a odsoudila ji na tři roky vězení za protistátní činnost.

A aby toho nebylo málo, pro hlavní záběry s hrající skupinou si vyberete salon vyzdobený v pseudo antickém stylu dostaveníček zamilovaných.

V závěru je však potřeba zdůraznit, že toto zkřížení nepravděpodobného by se nemohlo uskutečnit bez vstřícnosti současné politické reprezentace města Holešov, jmenovitě pana místostarosty Ing. Radka Doležela a pomoci výkonné ředitelky ZLÍN FILM OFFICE Magdalény Hladké.

Více informací se dozvíte na www.almanac.band a www.alfedus.cz."

ZPĚT NA ZLÍN FILM

Sdílej:

Další články

Filmaři, nenechte si ujít důležité informace ze Zlínského kraje. Přihlaste se k odběru novinek.

Sledujte nás