Zlínský kraj očekává díky desetimilionové podpoře další vlnu filmařů

  • Aktuality 2019

Zastupitelstvo Zlínského kraje rozhodlo v rámci historicky druhé dotační výzvy programu na podporu audiovize o udělení finanční podpory šesti filmovým projektům. Dotace v celkovém objemu deseti milionů korun bude rozdělena mezi čtyři celovečerní snímky, jedno dokudrama a pilotní díl animovaného seriálu. Cílem podpory je znovuoživení filmové tvorby v regionu a s tím spojená podpora řemesel, vznik pracovních míst i vytvoření prostoru pro praxi studentů zlínských filmových škol.

Z natáčení filmu Smečka (2019), podpořeného Zlínským krajem v rámci první výzvy | © 8Heads Productions s. r. o.
Z natáčení filmu Smečka (2019), podpořeného Zlínským krajem v rámci první výzvy | © 8Heads Productions s. r. o. 

Od roku 2017 navštívila Zlínský kraj třicítka filmových štábů. Znovunastartování zájmu o region významně pomohl právě vznik krajského dotačního programu, ze kterého bylo již v loňském roce podpořeno šest filmových projektů. Vysoká odezva přišla i letos. „Velmi mě těší zájem filmařů o natáčení ve Zlínském kraji. Svědčí o tom dvě desítky podaných žádostí v objemu bezmála třicet milionů korun. To, že se letos sešlo tak velké množství zajímavých projektů, dokládá nejen to, že náš kraj je pro filmaře velmi atraktivní, ale že oceňují i pomoc zlínské filmové kanceláře, která pro ně v našem kraji zajišťuje bezplatný servis,“ říká k podpoře filmového průmyslu ve Zlínském kraji hejtman Jiří Čunek.

Na jaké projekty se tedy může region v následujících dvou letech těšit? Na celovečerní film zlínského rodáka, držitele Křišťálového globu i Cen české filmové kritiky Václava Kadrnky s názvem Zpráva o záchraně mrtvého. Filmové drama je inspirováno skutečnou událostí, která se odehrála ve Zlíně před třemi lety. Ceny české filmové kritiky a k tomu Českého lva má ve svém portfoliu i další z podpořených tvůrců – režisér Olmo Omerzu, který by měl do Zlínského kraje přijet s filmem Admin. Rodinné drama s detektivními prvky se tematicky dotkne hojně diskutované problematiky života „on-line“.

Na podporu dosáhli také zlínští filmaři. Se snímkem Dvě slova jako klíč uspěla místní IS Produkce. Projektem volně naváže na Českým lvem ověnčené Úsměvy smutných mužů. Za oběma snímky stojí tandem Dan Svátek (režie) a Josef Formánek (autor knižní předlohy). Vůbec poprvé pak bude z dotačního programu podpořen animovaný projekt, a to pilotní díl dětského seriálu na motivy Zemanovy Cesty do pravěku, který vzniká ve zlínském Bare Bear Studiu tvořeném absolventy zlínské univerzity.

V rámci podpory začínajících tvůrců bude Zlínským krajem přidělena dotace i celovečernímu filmu Somewhere over the Chemtrails. Absurdní komedie o nástrahách dezinformací, rasismu a fake news, kterou bude režijně debutovat Adam Koloman Rybanský (FAMU), se má natáčet kompletně ve Zlínském kraji. Šestici úspěšných žadatelů pak uzavírá hraný historický dokumentární film Jan Amos – jako letní sníh režiséra Lubomíra Hlavsy. Projekt vzniká u příležitosti 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského – rodáka ze Zlínského kraje. Ve slibném hereckém obsazení se mají objevit například Alois a David Švehlíkové.

Kromě obecných zážitků spojených s natáčením znamená pro region pobyt filmařů také ekonomický a marketingový přínos. Vyúčtování všech projektů z první výzvy bude kompletně uzavřeno v lednu 2020, nicméně už smluvně ukotvené částky napovídají, že vynaložená dotace se do kraje vrátí víc než dvojnásobně.

„Navýšená poptávka filmařů po regionálních službách se již odrazila například ve vzniku nové komparzní agentury nebo půjčovny filmové techniky,“ popisuje Magdaléna Hladká z regionální filmové kanceláře Zlín Film Office. „Za zmínku určitě stojí i fakt, že součástí natáčení každého z prvních šesti podpořených projektů, byli také studenti zlínských filmových škol. Na základě dobrých zkušeností je už začínají produkce oslovovat i pro jiné projekty, což pomáhá k rychlejšímu uplatnění zejména čerstvým absolventům,“ dodává Hladká. Podle filmové kanceláře je Zlínský kraj v současnosti největším podporovatelem audiovizuální tvorby napříč mimopražskými regiony.

Sdílej:

Další články

Filmaři, nenechte si ujít důležité informace ze Zlínského kraje. Přihlaste se k odběru novinek.

Sledujte nás