• Úvod
  • Blog
  • Aktuality 2019
  • Opičky objevují svět. Organizátoři Zlín Film Festivalu představili vizuál 59. ročníku

Opičky objevují svět. Organizátoři Zlín Film Festivalu představili vizuál 59. ročníku

  • Aktuality 2019

Mláďata opic se již dost vydováděla. Nastal čas vyrazit na velkou cestu kolem světa. To je hlavní myšlenka vizuálu letosního 59. ročníku Zlín Film Festivalu, který se ponese právě v cestovatelském duchu. Základem vizuálu, jenž představili organizátoři festivalu dnes ve zlínském Kongresovém centru, jsou opět hravé kresby opic výtvarníka Petra Nikla. Festival se letos uskuteční od 24. května do 1. června.

Z tiskové konference k odhalení vizuálu 59. ročníku Zlín Film Festivalu | Zdroj: FILMFEST s. r. o.Hlavním tématem nadcházejícího ročníku festivalu je „Objevuj a poznávej" a váže se k letošním stým narozeninám slavného cestovatele, dobrodruha a spisovatele Miroslava Zikmunda. Proto ani ve vizuálu kromě opiček nechybí legendární vůz Tatra 87, kterým cestovatelé Hanzelka a Zikmund projeli svět. Vizuál pak doplňuje barevný kruh symbolizující slunce. "Dovolujeme si uvěřit, že idea spojení známého motivu cestovatel a slunce jako barevného kruhu se všemi barvami známého vesmíru bude přijata diváky festivalu pozitivně. Chceme dokázat veřejnosti, že vizuál vytvořený spojením „vysokého umění" a vědy může oslovit úplně všechny generace," popisuje hlavní prvky vizuálu jeho autor, Zdeněk Macháček ze Studia 6.15. „Veselé opičky už totiž přestaly dovádět a začínají poznávat, objevovat a studovat svět, život kolem a celý vesmír. Po přečtení mnoha cestopisů a jiných svazků velkých cestovatelů H + Z jim rodiče zakoupili vůz Tatra a vše ostatní pro uskutečnění výpravy za poznáním," přibližuje myšlenku výtvarník Petr Nikl.

Prezident festivalu Čestmír Vančura (vpravo), umělecká ředitelka Markéta Pášmová a zástupce generálního partnera festivalu Kovárny VIVA a. s. představují vizuál 59. ročníku | Zdroj: FILMFEST s. r. o.


Cestovatelská témata se budou prolínat jak filmovým, tak doprovodným programem. Letos došlo k proměně struktury filmového programu s cílem zpřehlednit a zviditelnit tři základní programové bloky. Mimo již tradiční SOUTĚŽE a sekce nazvané nově FESTIVAL CLASSICS  se filmová přehlídka v roce 2019 zaměří právě na téma „OBJEVUJ A POZNÁVEJ". „Diváci se mohou těšit na filmové poznávání a objevování ve třech oblastech: PŘÍRODA, LIDÉ a ZEMĚ," připomenula umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že v rámci této sekce se bude promítat více jak 40 filmů a dokumentů.

Samotné významné životní jubileum pana Miroslava Zikmunda připomene festival projekcemi filmů, besedami či výstavami, na jejichž programu a obsahu spolupracuje s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a samozřejmě s Klubem Hanzelky a Zikmunda ve Zlíně. „Za zmínku jistě stojí projekt Zikmund100, který mapuje cesty H+Z z let 1959–64 a přináší dokumentaci z retrospektivního pohledu s odstupem 54 let, nebo třeba přednáška režiséra a cestovatele Petra Horkého spojená s projekcí filmu Století Miroslava Zikmunda," uvádí prezident festivalu Čestmír Vančura a dodává: „Cestovatelské téma se také promítne do doprovodných aktivit pro děti. Prostřednictvím populárně naučného programu „Po stopách Zikmunda a Hanzelky" v parku Komenského přiblížíme dětem neotřelou formou zajímavá místa z jejich cest. "

V návaznosti na téma „Objevuj a poznávej" nebudou chybět mezi hosty festivalu ani další významní cestovatelé, popularizátoři cestování a dobrodruhové, se kterými se diváci budou moci setkat nejen v rámci filmových besed. Pozvání do Zlína přijali například český filmový producent, režisér, spisovatel a „filmař žraloků" Steve Lichtag, etnolog a cestovatel Mnislav Atapana Zelený, dobrodruh se žlutým trabantem Dan Přibáň nebo profesionální cestovatelka a novinářka Lucie Radová, která mimo jiné procestovala Jižní Ameriku v tuktuku. Sérii cestovatelských přednášek doplní i umělkyně, spisovatelka a cestovatelka Dorota Nvotová nebo fotografové Václav Šilha a Jan Rybář. Návštěvníci se mohou těšit i na vyprávění o nízkonákladovém cestování s názvem Ponožky na cestách či o dobrodružné cestě přes Indii na rikšách.

Doprovodný program festivalu tradičně nabídne i zajímavou Film Industry sekci s odbornými přednáškami a workshopy, řadu divadelních představení, koncertů, výstav, interaktivních a benefičních programů a také sportovních a společenských akcí. „Diváci si letos po návštěvě kina mohou dopřát hudební zážitek v podání kapel MIRAI, MANDRAGE, INEKAFE, benefiční koncert Michala Davida pro Kapku naděje nebo třeba Industry party v kulisách továrního areálu," láká na doprovodný program ředitelka Jarmila Záhorová.

Tradiční součástí Zlín Film Festivalu bude i dražba uměleckých filmových klapek. Filmovou přehlídku pak již počtvrté v historii zakončí Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín, jehož start je naplánován na sobotu 1. června na 16 hodin. Předcházet mu bude i oblíbený Festivalový ING rodinný běh na 1400 metrů určený pro rodiče s dětmi a také pro ty, kteří preferují kratší trasy.

Závěrem se sluší doplnit, že Zlín Film Festival – Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě.

 
Sdílej:

Další články

Filmaři, nenechte si ujít důležité informace ze Zlínského kraje. Přihlaste se k odběru novinek.

Sledujte nás