Zlín ve filmu a v televizi. Město podpořilo scénáře

  • Aktuality 2018

Rodinná komedie s Pavlem Zedníčkem, seriál z právnického prostředí i o J. a. Baťovi, dokument k výročí 100 let zlínského fotbalu, o Evě Jiřičné či Václavu Chadovi, animovaný seriál o zlínském zámku i film na téma domácího násilí – město Zlín podpořilo vznik hned osmi scénářů. Prostřednictvím svého Filmového fondu poukáže autorům 900 tisíc korun.

Ilustrační foto z natáčení seriálu Kriminálka 5.C ve Zlíně (2018) | Zdroj: ZLÍN FILM OFFICE

Podpora z Filmového fondu města Zlína je aktuální novinkou. Pomocí něj chce radnice podpořit vznik audiovizuálních děl, která budou čerpat z historie či současnosti Zlína. Navíc chce tímto krokem přilákat filmaře do města a jeho okolí. „Film a televizní tvorba jsou úžasnou reklamou. Jejich prostřednictvím můžeme přivést do města řadu turistů. Jednak proto, že se lidé dozví, jak krásný Zlín je, a jednak lidé rádi cestují na místa, kde se natáčelo. Přínosem bude i samotné působení filmových štábů ve městě,“ sdělil primátor Miroslav Adámek, který je předsedou Správní rady Filmového fondu.

Filmová tvorba má ve Zlíně téměř stoletou tradici, její možnosti využívala v širokém měřítku firma Baťa už v první třetině 20. století. Podporou scénářů na díla, ve kterých se objeví, se tak Zlín vrací na filmovou mapu. Druhým rokem v tomto pomáhá také regionální filmová kancelář ZLÍN FILM OFFICE, která byla městem Zlínem pověřena, aby propagovala novou možnost finanční podpory mezi filmaři.

Prostřednictvím Filmového fondu chce radnice rozdělovat ročně až 1 000 000 korun. Na první výzvu zareagovaly desítky scénáristů a produkčních společností. Správní rada, kterou tvoří osobnosti z této branže a zástupci města, nakonec posuzovala 21 návrhů. „U těch, které jsme vybrali, jsme přesvědčení o tom, že můžou diváky zaujmout. Zároveň jsme kladli důraz nejen na zacílení na Zlín a využití jeho prostředí v daném snímku, ale také v jakém obraze bude naše město prezentováno,“ prohlásil náměstek primátora Jiří Korec, který je členem Správní rady Filmového fondu.

Návrh Filmového fondu schválily i rada a zastupitelstvo města.

 

Sdílej:

Další články

Filmaři, nenechte si ujít důležité informace ze Zlínského kraje. Přihlaste se k odběru novinek.

Sledujte nás