Filmové obce ve Zlínském kraji se rozrůstají

  • Aktuality 2018

Téměř rok funguje ve Zlínském kraji unikátní projekt na podporu filmového průmyslu – ‚Filmová obec‘. Tato značka spojuje města a vesnice, které jsou ochotny poskytovat štábům při natáčení výhodnější podmínky. Do projektu se v počáteční fázi zapojilo osm největších měst kraje. V posledním období se ale počet účastníků zdvojnásobil. O filmaře začínají stát i menší obce. S podobnou iniciativou se čeští filmaři nikde mimo Zlínský kraj nesetkají.

Spolupráci s ‚Filmovou obcí‘ filmaři poprvé využili při natáčení historické minisérie Marie Terezie v Kroměříži | Zdroj: Česká televize, Vrábelová

Zábory zdarma, pomoc se svozem odpadu z místa natáčení nebo propojení na místní hasiče, policii a záchranku. To jsou základní služby, které filmařům od loňského roku nabízí vybraná města a vesnice ve Zlínském kraji. Spojuje je značka ‚Filmová obec‘. Tu lokacím přiděluje zlínská filmová kancelář, iniciátor projektu.

„Myslím, že je to důležitý nový směr k propagaci našich obcí. Vždyť vyjít vstříc dobré věci je skoro povinností a my jsme připraveni,“ uvádí Richard Zicha, starosta Bratřejova – obce, která patří mezi člensky nejmladší účastníky projektu. Jeho slova potvrzuje i Richard Novák, starosta Skaštic: „Zapojit se do projektu Filmová obec je pro nás báječná příležitost.“

Mimo Bratřejov a Skaštice se k Filmovým obcím nedávno připojily i Rymice. „Filmaři mohou využít náš skanzen s větrným mlýnem a chaloupkami se slaměnými doškovými střechami. V minulosti se tu už natáčela třeba pohádka O Ječmínkovi nebo Ďábelské klíče,“ popisuje Martin Bartík, starosta Rymic.

Značku ‚Filmová obec‘ nově reprezentují také BojkoviceDřínov, město KunoviceNapajedla Valašské Klobouky. Těm předcházela města Holešov, Kroměříž, Napajedla, Otrokovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherské Hradiště, Valašské Meziříčí, Vsetín a Zlín. Na projektu tak spolupracuje celkem šestnáct obcí z regionu. Případní další zájemci se mohou kdykoliv přidat. Stačí kontaktovat zlínskou filmovou kancelář.

Filmové obce mají být přínosem nejen pro filmaře, ale i pro samotný region. „Zapojená města a vesnice zviditelňujeme a přednostně doporučujeme filmařům k obhlídkám. V případě natáčení se pak projevená vstřícnost obcím vrací třeba možností sjednat si se štáby mediální spolupráci, získat fotografie z natáčení pro vlastní marketingové účely nebo dostat prostor v titulcích. Vše je jen o domluvě, která musí každému projektu předcházet,“ říká Magdaléna Hladká, výkonná ředitelka filmové kanceláře ZLÍN FILM OFFICE.

Služby Filmových obcí již využil například štáb filmu Marie Terezie (Kroměříž), Úsměvy smutných mužů (Zlín), Metanol (Zlín) nebo zahraniční kapela Almanac při natáčení videoklipu v holešovském zámku.

29. 3. 2018, aktualizace: Po zveřejnění článku se k Filmovým obcím nově přidalo také město Slavičín a obec Hošťálková.

Zpět na ZLÍN FILM

Sdílej:

Další články

Filmaři, nenechte si ujít důležité informace ze Zlínského kraje. Přihlaste se k odběru novinek.

Sledujte nás